GEZİ,  KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ

Kartalkaya Kayak Merkezi

Daha Uludağ için tatil planlamamızı yaparken arabayla gidebileceğimiz başka neresi var diye düşününce, Kartalkaya aklımıza takılmıştı. Öyle olunca Uludağ’daki tatilden sonra aslında bir kaç gün daha kaysak Snowboard’u ilerletir, sezonu öyle kaparız diye düşünmüştük. Tabi hava durumu biraz karışık olunca, havayı güzel gördüğümüz günlerde ani bir kararla rezervasyonumuzu yaptık ve 3-4 gün sonra yola çıktık 🙂

NASIL GİDİLİR?

Kartalkaya’ya gitmek için en uygun ulaşım aracı kendi aracınızla seyahat etmek. İstanbul’dan 3.5 – 4 saatte Kartalkaya’ya ulaşabiliyorsunuz. Uludağ kadar yakın değil evet ama çok da uzun bir mesafe sayılmaz.

Yalnız İzmir’den geliyorsanız en az 8 saati gözden çıkarmanız lazım. Ankara taraflarındaysanız, ulaşım anlamında çok şanslısınız bence 🙂

İstanbul’dan gidiş gayet rahattı. Körfezden devam edip Sakarya ve Düzce’yi geçerek Bolu’ya ulaşıyorsunuz. Bolu’dan sonra ise yaklaşık 1 saatlik yolunuz kalıyor. Gitmeden önce yolla ilgili paylaşılan bilgiler bizi biraz korkutmuştu, üstelik de gitmeden önceki gece kar yağışı vardı ama yollar bence gayet rahat.

Karlı zamanlarda, zincirsiz seyahat etmek zor gibi görünüyor. Üstelik okuduğumuz kadarıyla yolları fazla temizlenmiyor. Biz Mart’ın 2. haftasının başında gittik ve dediğim gibi önceki gece biraz kar yağdığı için yer yer karlıydı. Haliyle belli bir noktadan sonra araçların çok kaydığını görünce ne olur ne olmaz zincir taktırdık. (Yol üzerinde hem girişte hem de yolda farklı noktalarda zincir taktırabileceğiniz kişiler var. Eğer zinciri kendiniz takmayı biliyorsunuz, yol durumuna göre, sıkıntı olan yere kadar zincirsiz (tabi ki kış lastiğiniz varsa) gidip, karlanmaya başladığında takarsanız daha rahat olacak gibi duruyor.

Bu arada benim kış lastiğim vardı ve yolun büyük bir kısmını zincirsiz – kaymadan gidebildim ama bazı yerler gerçekten kaygan olabiliyor. Riske atmamakta fayda var. Dönüşte ise hiç kar olmadığını söyledikleri için, otelden çıkmadan zincirlerimi söktüm ve yola öyle çıktım.

Diğer bir alternatif de otobüsle gelmek. Malumunuz covid sebebiyle çok tercih etmeyeceğim bir ulaşım şekli ama aracınız yoksa bu şekilde de gelebilirsiniz.

NEREDE KALDIK?

Biz bu kez, en uygun fiyata orada bulduğumuz için Ets Tur üzerinden Dorukkaya Ski & Mountain Resort‘ta 2 gece 3 gün için rezervasyonumuzu yaptık. Otel her şey dahil ve buna tüm gün sınırsız yerli içki ve meşrubat da dahildi.

Otelin odaları – en azından bizim kaldıklarımız küçüktü. Hatta bizimki biraz değişikti. Odada 2 tane tek kişilik yatak ve 1 tane de ranza var ama ranzalar ufak gibi görünüyor. Yetişkinler için biraz küçük gelebilir.

Restoran kısmında size maske ve eldiven veriyorlar. Maskesiz dolaşmanız mümkün değil, mutlaka uyarıyorlar. Yine yiyecekleri kendiniz alıyorsunuz ama yiyecekleri alabileceğiniz kadar bir boşluk bırakıp şeffaf levhalarla kapatmışlardı yiyecekleri.

Oteldeki covid önlemlerini fena bulmadım. Lobide koltuklar arası mesafeler iyiydi, otel baya büyük olduğu için çok sıkıntı yaşamadık. Sadece lobide servis biraz yavaştı.

Onun dışında Kaya Palazzo, Grand Kartal booking yada turizm acentaları aracılığıyla rezervasyon yapabileceğiniz oteller. Bir diğer alternatif de Kartal Otel. Biz kalmadık ama arkadaşlarımız kaldı ve memnun kalmışlar. Kartal Otel’de kalırsanız diğer taraftaki pistleri kullanıyorsunuz ve orada bant, baby lift..vs bulunmuyor. Bir de sanırım orası tam pansiyon bir otel, o yüzden gün içerisinde öğün saati hariç içecekler ücretli olabilir.

Biz hala acemi olduğumuz için bant çok işimizi gördü. O nedenle eğer kaymaya yeni başlayacaksanız Dorukkaya tarafında kalmak avantajlı olabilir.

Pistler ve Liftler

Özellikle bizim kaldığımız kısımda bant dışında en sevdiğimiz şey otelden çıkar çıkmaz direkt piste çıkıyor oluşunuz.

kaynak: https://kayahotels.com/tr/oteller/dorukkaya-ski-mountain-resort/kayak

kaynak: https://kartalotel.com/kayak/pist-haritasi

Kartal Otel’in bulunduğu tarafla ilgili çok detay vermem mümkün değil ama yine de haritasını paylaşmak istedim. Kendi tecrübemiz Dorukkaya Otel’in pistleri olduğu için elimden geldiğince o kısımdan bahsedeceğim.

Biz bu gidişimizde dönüş ve S çalıştığımız için hep Dorukkaya Otel’in pistinde kaydık. Yalnız bu pist çok kısa, yaklaşık 200 m uzunluğunda haliyle hemen kayıyorsunuz. Eğer kaymayı biraz biliyorsanız bence uzun pistlerde kaymak daha iyi. Ama bant olduğu için kayıp geri çıkmak da çok yorucu olmuyor.

Sadece son gün zirveye çıkarak Nazlı pistinden kaydık. Nazlı orta zorlukta bir pist. Kayak için çok sorun olmaz ama boardda dönüşleri çok öğrenmediyseniz, piat biraz uzun olduğu için sürekli tek yönde gitmek yorucu olur. En sol tarafta da görebileceğiniz gibi yeşil bir pist var ama bize hocalar Nazlı’dan kaymamızı tavsiye edince biz de öyle yaptık.

Yalnız o telesiyejin altından görünen siyah pist var ya, telesiyejle çıkarken yuvarlananlar falan gördük, gerçekten iyi bilmiyorsanız biraz riskli olabilir. Bence bu işin pek şakası yok o yüzden her dakika dikkatli olmakta fayda var. Riski de geçtim kayak yapanlardan biri bir yuvarlandı kayağın bir tanesi yukarıda kaldı, öbürü bir süre aşağı doğru kaydı, çocukcağız yuvarlanıp ortada bir yerde durdu derken, bence riskin yanı sıra tek tek o karda kayak takımlarını bir oradan bir oradan almak da baya zorlu olmuştur.

Teleskiler baya uzun bu arada, zirveye çıkmak için kullandığınız telesiyeje Kaya Palazzo’nun önünden geçip çok güzel ağaçlı bir yoldan ulaşıyorsunuz. Çok keyifliydi o pistten kayması. Telesiyeje giden yolun sonu ise baya dik sayılır. Dilerseniz teleski ile de Nazlı pistinin tepesine çıkabilirsiniz ama hem telesiyej daha yukarı çıkıyor hem de boardlarla o kadar yolu teleski ile çıkmaya çok cesaret edemedik.

Kayak merkezi 07:50 – 17:30 arasında açık, liftler de yine aynı saatlerde hizmet veriyor gibi düşünebilirsiniz.

Bu arada Kartalkaya’da Snowpark bulunuyor. Eğer iyi board yapıyorsanız, kesin çok eğlencelidir 🙂

Kartalkaya Skipass Fiyatları – 2021

Öncelikle şunu belirteyim, bizim otel covid sebebiyle günübirlik gelenleri kabul etmiyor. Eğer günübirlik gelme planınız varsa Kartal otel’in bulunduğu kısımdaki pistleri tercih etmelisiniz.

Arkadaşlarımızdan öğrendiğimiz kadarıyla günlük skipass hafta içi 200 TL, hafta sonu ise 250 TL.

Gelelim en güzel kısma 🙂 Eğer otelde konaklıyorsanız skipass de otelin konaklama ücretine dahil ve Kaya Otelleri’nin bulunduğu liftleri ek bir ücret ödemeden sınırsız şekilde kullanabiliyorsunuz. Yalnızca skipass için 100 TL depozito ücreti alıyorlar. Otelden ayrılırken kartı teslim edip, bu parayı geri alabiliyorsunuz.

Aynı şekilde Kartal Otelleri’nin bulunduğu liftleri de eğer orada konaklıyorsanız ücretsiz kullanabiliyorsunuz.

Ders Ücretleri – 2021

2 Arkadaşımız yeni başladığı için 1 kişilik özel dersi tercih ettiler. Biz ise biraz bildiğimiz için 2 kişilik özel ders alarak S çizmeyi ve dönüşü öğrendik. Tabii ki bol miktarda pratik gerektirse de, kendi kendimize dönüşü asla beceremediğimiz düşünülürse, dersin sonunda nasıl yapmamız gerektiğini, yanlış yaptığımız hareketleri vs öğrenmiş olduk. İyi ki ders almışız. Biz Savaş Bankal Hoca’dan ders aldık, eşi Özlem Hoca da özellikle küçük çocuklara board dersi veriyor ve ikisi de çok tatlı, çok yardımsever hocalar. Çok ama çok memnun kaldık. Kesinlikle tavsiye ederim.

Biz 2 kişilik ders için kişi başı 320 TL ödedik. 1 kişi özel ders almak isterseniz 440 TL civarında. Ders süresi 50 dakika. Kart geçmiyor, nakit ödeme yapmanız gerekiyor.

Kiralama Ücretleri – 2021

Kiralama ücretleri gerçekten çok pahalı! Uludağ’da 4 günlük kiralama için ödediğimiz ücret burada 3 günlük kiralama için ödediğimizden daha azdı.

En azından Dorukkaya için söyleyelim, Günlük snowboard ve bot için 180-190 TL istiyorlar. Nakit ödeyecekseniz de ufak bir miktar indirim yapıyorlar.

Bu arada yol üzerinde Penguentepe gibi kayak/board kiralama dükkanları var ve biraz daha uyguna gelebiliyor fiyatları. Hem board’u her gün yukarı odaya çıkarmak gerekeceği hem de açı ayarı vs yapmak gerekirse destek alamayabiliriz diye düşündüğümüz için biz otelden kiralamayı tercih ettik.

Sizin için bunlar problem değilse, aşağıdan kiralayabilirsiniz tabi ki.

Daha fazla sorunuz var ise bize sosyal medya hesaplarından ulaşabilir veya mail atabilirsiniz:)

İyi eğlenceler!

Uludağ Kayak Merkezi ve fiyatlar

https://www.dreamtravelshoot.com/uludag-kayak-merkezi

Kartepe Kayak Merkezi ve fiyatlar

https://www.dreamtravelshoot.com/post/kartepe-kayak-merkezi-hakkinda-bilmeniz-gerekenler

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir