AKDENİZ

İpek Yolu üzerinde bir köy: Sarıhacılar

Özellikle yaz tatillerini sıcak denizlerde geçirmek isteyen yabancı turistlerin akınına uğrayan bir şehir Antalya. Side, Belek, Kemer, Kaş derken bir çok farklı tatil beldesi uzunca süren yaz mevsiminde bir çok kişinin uğrak noktası. Ancak Antalya; Ormana Köyü’nden olmamıza rağmen (bilmeyenler için şu şekilde: Antalya – Akseki İlçesi- İbradı Mahallesi – Ormana Köyü) gerek kalabalığından, gerek deniz suyunun sıcağından yaz tatili için çok tercih etmediğimiz bir şehir. Biz çoğunlukla Toros Dağları ile çevrili olan Ormana Köyü’nü Mayıs – Ekim tarihlerinde uygun olduğumuz bir tatil döneminde ziyaret etmeyi tercih ediyoruz. Ormana Köyü’nün her karışını, karşıdaki Karadağ’ın tepesine ulaşan yolları, bostana, bağa gidiş yolunu ezbere bilmekle kalmıyor çevre köylerdeki görülmesi gerektiğini düşündüğümüz yerlere de her gidişimizde uğruyoruz. Buraların taşından toprağından suyundan mıdır bilinmez bizim için çok çok özel bir yeri var, öyle ki buralara bir kez gelen, bir sonraki senenin tatil planını şimdiden yapmaya başlıyor. Köyümüzü ve çevresinde gezilebilecek bir kaç rotayı, buraların tarihini ayrı bir yazıyla özetleyeceğiz muhakkak ama bunca zaman Akseki dolaylarında da dolaşıp 800 yıllık Sarıhacılar Köyü’nü ilk defa bu seneki bayram tatilinde gezmiş olmak bizi biraz utandırdı.

Olur da çeşitli amaçlarla Manavgat’a, Akseki’ye yolunuz düşerse bu köye uğramadan geçmeyin, hatta köydeki tek restaurant’ta yemek yemeyi ve müzesini gezmeyi de ihmal etmeyin istedik.

Bu arada bu köyün, bu bölgedeki trekking rotası üzerinde olduğunu da belirtelim, trekking yapmak isteyenlerin bilgisine 🙂

Sarıhacılar Köyü’nde bir sokak

NASIL GİTTİK?

Nasıl gidileceğini en güzel anlatmanın yolunun harita üzerinden olduğuna karar verdik. Alttaki haritada işaretlenmiş köy, Sarıhacılar Köyü. Akseki’ye yaklaşık olarak 8 km, Köprülü Kanyon’a 115 km ve Side’ye de yaklaşık 75 km mesafede. Side’den gidecekseniz eğer Konya-Manavgat Yolu’nu takip ettiğinizde soldaki Ömer Duruk Tesislerini geçtikten yaklaşık 1,5 km sonraki Sarıhacılar Köyü çıkışından ilerlediğinizde hedefinize ulaşmış olacaksınız.

NEREYİ GEZDİK?

Aslında köyün içinde gezmek için öyle çok alternatifiniz yok, ama köyün içinde dolaşmak yeterince değişik bir his uyandırıyor sizde. Köye vardığınızda Sarıhacılar Cami’sinin ve köy odasının önüne geliyorsunuz. Cami imamının oğlu size cami ve köy odası ilgili bilgiler veriyor, gezdiriyor ve eski fotoğraflarla, belgelerle geçmişe yolculuk yapabiliyorsunuz. Cami’de Sultan Reşat’ın tuğra’sının bulunduğu Tuğra gibi eserleri görme şansınız oluyor.

Köyün nüfusu yazın 24-25’i kışın ise 10 kişiyi geçmiyor. Yani bir nevi hayalet köy gibi, bir çok ev yıkılmış, hasar görmüş. Caminin minaresine çıktığınızda ise köyü tepeden görebiliyorsunuz. Köyde nispeten ayakta kalmış evlerin bir kısmı restore edilmeye başlanmış bile.

Sarıhacılar Camii Minaresinden köyün görüntüsü

Buradan çıkıp köyün bomboş sokaklarında ilerledikçe bizim için görmesi çok ilginç olan İpek Yolu’na ulaşıyorsunuz. O yolu takip ederek ilerlemek dolaşmak oldukça ilginç. Tabi ki bir süre sonra o yoldan sapıp köye doğru geri gelmek daha mantıklı olabilir zira çok aşağı inip sonra yokuş çıkmak zorunda kalmayın 🙂

Köyün içinde dilediğiniz gibi dolaşabilirsiniz,çok merak ediyorsanız terkedilmiş bazı evlerin içine bile girebilirsiniz, bir çoğu yıkık dökük o nedenle dikkatli olmakta fayda var.

Eğer müzeler ilginizi çekiyorsa köyde gönlünüzce gezdikten sonra radyolardan mutfakta kullanılan ekipmanlara, müzik aletlerinden kıyafetlere Türk Halk Kültürü malzemelerinin sergilendiği Folklor Müzesi’ni gezebilirsiniz. 5 bin’den fazla ürünün sergilendiği müze 2 katlı eski bir düğmeli evin restorasyonu ile ortaya çıkmış. Müzeye dair bazı fotoğrafları altta görmeniz mümkün.Ayrıca müzenin fiyatı kişi başı 8 TL civarında.

Sarıhacılar Köyü Folklör Müzesi

NEREDE YEDİK?

Eğer bu seyahat sizi acıktırdıysa bizim gibi köydeki tek konaklama ve yeme-içme mekanına uğrayabilirsiniz ve gün batımında akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Başka bir alternatif ise 8 km uzaktaki Emiraşıklar Köyü’nde yer alan Ali Paşa Konağı’nda yemek olabilir. Böylelikle hem aslen hotel olan Ali Paşa Konağı’nı gezebilir, lama çiftliğini görebilir ve keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Bir diğer seçenek için yakın çevredeki yada Murtiçindeki Değirmen’e giderek bir şeyler yiyebilirsiniz.

NEREDE KALDIK?

Ormana Köyünde evimiz olduğundan biz etrafı günübirlik geziyoruz ancak biz nerede kalabiliriz derseniz; Ormana Köyü’nde bulunan düğmeli evleri restore edip konaklama imkanı sağlayan Ormana Active’de veya köyün misafir evinde, Emiraşıklar Köyü’ndeki Ali Paşa Konağı‘nda veya Sarıhacılar’daki Ayşe Naz Hanım Konağı‘nda kalabilirsiniz. Böylece Ormana Köyü’ndeki düğmeli evleri, Altınbeşik mağarasını da gezme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Ormana Köyü ve Altınbeşik Mağarası’na diğer yazımızda değineceğiz.

Son olarak altta Sarıhacılar Köyü’ne ait kısa video’yu da aşağıya ekliyoruz, iyi seyirler 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir