GEZİ

Alsace Noel Pazarlarını Keşfedin

Herkese merhaba,

Alsace bir kaç senedir en merak ettiğim yerlerden biriydi. Christmas zamanı aşırı kalabalık olduğunu tahmin etsek de, kampanyadan gerçekten çok uyguna uçak bileti bulunca kaçırmak istemedik. 2019’da Atlas’la birlikte Fransa ve İsviçre’ye gitmiştik, sonra araya pandamı girince bu bizim yıllar sonra yurtdışına Atlas’la ilk yolcuğumuz olacaktı, bu da beni ekstra heyecanlandırmıştı 🙂

Üçümüzün de vizesi bittiği için gitmeden önce Fransa vizesine başvurduk, problemsiz sonuçlanınca da doğru yollara düştük. Nasıl vize aldık, hangi belgeleri aldık tüm bu detaylara şu yazımıza tıklayarak ulaşabilirsiniz:

2022 Schengen Başvurusu (Fransa)

Lafı daha uzatmadan hemen ulaşım, konaklama ve gezilecek yerlerle ilgili tüm detayları paylaşayım. 

Alsace Bölgesi’ne ulaşım

Alsace Bölgesini gezmek için bizim tercihimiz uçakla İstanbul’dan Basel-Mulhouse Havaalanı’na gitmek oldu. Strasbourg’da da bir havaalanı var ama biz Basel’den gittik. Fransa çıkışından çıktıktan sonra önce 11 numaralı otobüsle St.Louis Garı’na oradan da trenle Colmar’a geçtik. Dilerseniz taksiyle, araç kiralayarak veya saati denk gelirse otobüsle direkt olarak Colmar’a geçebilirsiniz. Araç kiralama aşamasında aracı nereden kiralayacaksanız o çıkıştan çıkmanız gerekiyor. Son olarak, hem İsviçre hem Fransa tarafından araç kiralamak mümkün. 

Köylere gidiş gelişler için biz araç kiralamadığımız için otobüs kullandık. Christmas zamanı Christmas Shuttle’ları oluyor. Alttaki linkten saatlere ulaşabilirsiniz. Yalnız hem köylerin hem de araçların aşırı kalabalık olduğunu yada çok sıra beklenebildiğini göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Özellikle de akşam üstleri. Biz bir köyden dönüşte yanımızda Atlas olduğu için bir şekilde öncelik tanınarak 2. shuttle’a binmeyi başardık. Zaten köylerden dönüşte saat tarifesine tam uyulmayabiliyor çünkü köy girişlerinde de çok fazla trafik olduğu için bu sorunla karşılaşmaya hazır olun.

 
Strasbourg’a giderken ise tren bileti aldık ve trenle gittik. Biz bileti gitmeden bir gün önce aldık ama isterseniz daha önceden de SNCF’nin sitesinden bilet almanız mümkün. TGV ve TER trenleriyle yaklaşık yarım saatte Colmar’dan Strasbourg’a ulaşabilirsiniz.
 
 

Alsace’ta arabasız gezmek zor mu?

Tek başımıza olsak arabasız olmayı çok da dert etmez, asla bir seçenek olarak düşünmezdik. Son dakikaya kadar hep kararsız kalıp rezervasyon yapmadık. Tabi son dakikaya kalınca da fiyatların çok arttığını gördük ki, bu kadar çok turistin geldiği ve üstelik de diğer bölgelere göre pahalı olan bir yer için beklendik bir durumdu.  Haliyle yaptığım araştırmalar, otobüs ve tren seferleri, noel shuttle saatleri derken hallederiz bir şekilde dedik ve araç kiralamaktan vazgeçtik. Yalnız yukarıda bahsettiğim kalabalık ve trafikten dolayı aynı gün gitmeyi planladığımız bir köye ertesi gün gidebildik. Bu nedenle, plan program yaparken hele de çocukluysanız biraz esnek olmanızda fayda var.
 

Alsace’ta çocukla gezmek rahat mı?

Eğer araç kiralamadıysanız, soğuk havada sürekli otobüse/trene in bin biraz yorucu olsa da, ulaşım anlamında bir problem yaşamadık. Ancak köylerde ve şehirlerin eski şehir kısımlarında arnavut kaldırımlı yollar var ve bu yollarda bebek arabası sürmek biraz zor olabiliyor. O nedenle çocuğunuz çok ufaksa bebek arabası yerine kanguru tercih edebilirsiniz. Bir akşam da baya bir yağmur yağdı, o arnavut kaldırımlarında o akşam o bebek arabasını bizi çok zorlamıştı açıkçası.
 
Yeme – içme konusunda da biraz hazırlıklı olmakta fayda var. Çok problem olmamakla beraber, özellikle kahvaltılar için mutfağı olan bir yerde yada bir otelde konaklamak seyahatinizi kolaylaştırabilir. 
 
Atlas yemek konusunda çok kolay bir çocuk değil ama çok zor da değil. Ben de genelde hele de seyahatteysek bu konuda aşırı takıntılı değilim ama özellikle ilk gün ne yiyecek aç mı kalacak falan diye bir stres yaptığımı söylemek isterim. Sonraki günler bir şekilde hallettik neyse ki. Yemek konusuna da başka bir yazıda değineceğim.

Nerede kaldık?

Biz konaklama için rezervasyonumuzu çok önceden airbnb üzerinden yaptık. Tren garına yaklaşık 500 metre mesafede bir evin çatı katında konakladık. Çocuklu olduğumuz ve ikide bir bagaj topla boşalt yapmak istemediğimiz için 4 gece boyunca da Colmar’da kaldık. Dileyenler 1 gece Strazbourg’da kalabilir ve diğer günlerde de Colmar’da konaklayarak çevredeki köyleri de günübirlik gezebilirler. Özellikle aracınız da varsa köylerde de konaklama yapababilirsiniz. 
 
Bizim kaldığımız evi aşağıda paylaşıyorum. #Reklam değil diye buraya da yazayım :))
 
 

Nereleri gezdik?

Bu konuyu daha detaylı şekilde ayrı bir paylaşımda anlattım ancak gün gün nereleri gezdiğimizden kısaca bahsedeyim. Dileyen detayları için diğer yazımıza bakabilir.
 
İlk gün İstanbul’dan kalkan uçağımız zaten Basel’e öğleden sonra vardığı için akşamı sadece Colmar’da gezmeye ayırdık. Biz kaldığımız eve yerleşip çıkana kadar zaten bir çok Noel Pazarı’da kapanmak üzereydi, zar zor yarım yamalak karnımızı doyurup otele döndük. 
 
İkinci gün için planımız Strasbourg ve Obernai şeklindeydi. Sabah Colmar’dan trenle Strasbourg’a geçtik, kahvaltı ettik gezdik derken, Obernai’ye gitmekten vazgeçtik ve akşam direkt Colmar’a döndük. 
 
 
Üçüncü gün Ribeauville, Riquewihr ve Kaysersberg’i gezdik. Köyleri gezerken istediğiniz sırayla gezmeniz mümkün. Biz şöyle planladık, önce en uzaktaki köye gidelim ve oradan gezmeye başlayalım. Eğer araçla olsaydık, Ribeauville’e yakın olan Hat Koenigsbourg Şatosu’na da gitmek isteyebilirdik ama kısmet değilmiş:) Köyleri gezerken olabildiğince erken gitmenizi ve erken dönmenizi öneririm. 
 
Dördüncü günümüzde Eguisheim ve Turkcheim’ı gezme planımız vardı. Hatta bu köylerden Eguisheim’ı 3. gün gezmeyi planlıyorduk ama o gün oraya gitme fırsatı bulamadık. Biz de sabahtan Eguisheim’a gidip sonra da Colmar’a geçtik ve Colmar’ı da gündüz gözüyle gezme fırsatı bulduk. Yalnız bizim gittiğimiz gün Pazar gününe denk geldiği için zar zor kahvaltı edecek bir yer bulduk. Mutlaka gittiğiniz günleri göz önünde bulundurarak yeme-içme konusunda hazırlıklı olun.  
 
Beşinci günümüzde ise uçağımız öğle saatinde olduğu için direkt olarak otelden ayrılıp havaalanına geçtik.
 
Son olarak, detaylar diğer yazımızda olacak. Her türlü sorunuz için buradan yada sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaşabilirsiniz. 
 
Sevgiyle kalın!
 
 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir