DENEYİMLER VE SEYAHATLAR,  PASAPORT - VİZE

2022 Schengen Başvurusu (Fransa)

Herkese merhaba,

Vize başvurusu güncellemesiyle geldim, daha önceden Atlas’a 2019 yılında vize alırken nasıl bir süreçten geçtiğimizi paylaşmıştım ki bu yazı şimdiki başvuruda da bizim işimize yaradı. İyi ki bu bloğu açmışım dedim.

Bakmak isteyenler için linki şöyle bırakıyorum:

Atlas’a fransa vizesini nasıl aldık?

Şimdi burada size bir kez daha vize başvurusunda hangi belgeleri topladık, Atlas için süreç nasıl oldu onlarla ilgili bilgi vermek isterim.

Öncelikle biz Fransa için başvurduğumuz için başvuruları VFS Global alıyor ve ben de tüm süreci bu başvuru sürecimiz özelinde anlatacağım. 

Fransa üzerinden Schengen Vizesi başvuru süreci

Fransa için başvuracağınız Schengen vizesi için ilk olarak yapmanız gereken, alttaki linkten kayıt olup, vize başvuru formunuzu doldurmak.

https://france-visas.gouv.fr/web/france-visas/

Birden fazla başvuru yapacaksanız eğer aynı profilden 3 kişinin formunu da doldurabilirsiniz. Tüm bilgilerin doğruluğundan emin olduğunuza da onay verdikten sonra VFS Global’in sayfasında kullanıcı girişi yapmak, başvuru formlarında yer alan başvuru numaralarıyla ve başvuru için Vize Başvuru Merkezi’nden randevu almak gerekiyor.

Randevuyu alırken VFS Global’in hizmet bedelini ödemeniz gerekiyor. Randevu ve onay kağıdının çıktısını yanınıza almayı unutmayın. Ödeme hemen düşmeyebiliyor, ödemeyi yaptıktan yarım saat sonra kullanıcı girişi yaparak randevunuz onaylandı mı onaylanmadı mı kontrol edebilirsiniz.

Bu süreçten sonra yapılması gereken talep edilen tüm belgeleri toplamak (belgelere sonra değineceğim) ve randevu saatinden en geç 15 dk önce VFS’nin başvuru merkezine giriş yapmanızı istiyorlar. 

Vize başvuru günü

Öncelikle araya pandemi girip çook uzun yıldır başvuru yapmamış arkadaşlarım var ise söylemeliyim ki VFS GLobal’in yeri değişmiş. Harbiye’den Dolapdere tarafına taşınmış. Toplu taşıma tercih edecekler Taksim’e geçip yürüyebilir veya Eminönü yada Haliç tarafından buraya yakın geçen bazı otobüsler var onlara binip gidebilir. Taksiyle gitmek de rahat bir seçenek olabilir. Önünde Vale yazmasına rağmen, arabayı yakında park edecek bir yer var mı veya bu vale hizmeti başvuru için gelenlerin hizmetine de açık mı bilemiyorum doğrusu)

Girdiğinizde de önce danışmadan numara almalısınız. Aldığınız numara hem vize başvurusu hem ödeme hem de biyometri için veriliyor(Bu sefer numarayı sadece başvuru bankosu için kullandık gerçi). Sonra ekrandan sıranızı takip etmek kalıyor geriye. Biz 2019’da Atlas için başvururken Altunizade şubesinden başvurmuştuk ve 15-20 dk içinde halletmiştik işimizi. O süreci şuraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Ancak burada vize randevumuz 13:30’da olmasına ve 13:16’da sıra numaramızı almamıza rağmen çok uzun süre beklememiz gerekti. 

Sıra geldiğinde ise önce evraklarınız kontrol ediliyor. Sonra gidip ödemeyi yapıyorsunuz. Bize sıra geldiğinde tüm evrakları kontrol ettiler, hatta aslında tüm evraklar tamdı. Sadece Atlas’ın okula gidip gitmediğini, onunla ilgili bir belge aldık mı diye sordular. Açıkçası pek anlayamadık, bu belge eksik mi gerçekten yok gerekli değil mi diye.

***Onun dışında her şey tam olmasına rağmen ilk formu doldurduğumuzda Altunizade’den başvuru yaparız diye planladığımızdan Altunizade’yi seçmiştik. Ancak randevu alırken fark ettik ki (bu aşama malum form doldurulduktan sonra oluyor) Altunizade henüz açılmamış ve sadece İstanbul’da Dolapdere’deki merkezden başvuru alıyorlar. Sonuçta VFS’nin iki ayrı şubesi olsa da sorun olmayacağını düşünmüştük. Meğer o formların en üst kısmında Altunizade değil de İstanbul yazması lazımmış. Yoksa işlem yapılamıyormuş. Böyle olunca  bizden tekrar formları doldurup kaydettikten sonra  (bilgisayarlar da yanımızdaydı zaten) tekrar çıktı alıp, bankoya geri götürdük ama bu defa sıra beklemek zorunda kalmadık aradan verdik ki zaten çok az kişi kalmış gibiydi kapanış saatine de yakın olunca.

Bundan sonraki kısımda ise vezneye gidip konsolosluk bedelini ödedik (80€/kişi ama Atlas için almadılar). Makbuzunuzu saklayın – bu önemli.

En son aşama ise parmak izi ve biyometrik fotoğraf aşaması. Aslında daha önce parmak izi verenlerin vermesine gerek yok ama eğer bulunamazsa yine çağırılabilirsiniz dedikleri için riske atmak istemedik. 

12 yaşından küçük çocuklar parmak izi vermiyorlar o yüzden küçük çocukları vize merkezine götürmeye gerek olmuyor.

Vize Başvuru Evrakları

Gelelim evraklara hem kendimize hem Atlas’a hangi belgeleri hazırladık onu paylaşayım:

Bizim için hazırladığımız belgeler:

 • Fransa Vize başvuru formu
 • 3 adet biyometrik fotoğraf
 • Uçak bileti gidiş-dönüş rezervasyonu
 • Otel rezervasyonu  (Biz airbnb üzerinden rezervasyon yapmıştık ve kısmen ödeme yapmıştık, bunların çıktısını ekledik ve bir sorun olmadı – bu vesile ile airbnb’nin de başvuru sırasında bizim için bir sorun çıkartmadığını belirtmiş olalım)
 • Seyahat sağlık sigortası poliçesi
 • 6 aylık Banka hesap dökümü (imza sirküleriyle beraber imza sirküsüne uygun şekilde imzalanmalı ve kaşe basılmalı-zaten bankalar vize için deyince veriyor. 3 aylık da olabiliyor ama biz garanti olsun diye 6 aylık aldık)
 • Son 3 aya ait bordro (kaşeli ve imzalı)
 • Şirketten aldığımız izin dilekçesi (orjinali yani antetli kağıda kaşeli imzalı) bunu İngilizce veya Fransızca istiyorlar. Örneğini buradan bulabilirsiniz.
 • Şirkete ait Faaliyet Belgesi, Ticari Sicil Gazetesi, İmza Sirküleri, Vergi Levhası fotokopisi
 • SGK işe giriş bildirgesi (e-devletten alabilirsiniz)
 • SGK barkodlu hizmet dökümü (e-devletten alabilirsiniz)
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Pasaport ve eski/yeni tüm pasaportların fotokopisi (yeni pasaportlarımızınkini tabii ki istemediler, biz ne olur ne olmaz koyduk)

Bunlar bizimkilerdi. Gelelim Atlas’ınkilere:)

-Doğum belgesi fotokopisi (Evlilik Cüzdanı yada Doğum Belgesi deniyor ama biz doğum belgesinin fotokopisini veriyoruz hep, sorun olmuyor)

Bizim kendimiz için hazırladığımız  belgelerden birer set de her ikimiz için Atlas’ın dosyasına ekledik ama bu defa başvuruyu ailecek yaptığımız için evraklarımızın beraber olduğunu ve ekstradan bunları dosyaya koymaya gerek olmadığını söylediler. Geçen sefer istemişlerdi, biz ne olur ne olmaz yanımızda götürdük.

Daha önce sadece Atlas için başvurduğumuzda süreç nasıl ilerledi merak edenleri alttaki linkteki yazıya bekliyoruz.

https://dreamtravelshoot.com/atlasa-fransa-schengen-vizesini-nasil-aldik-2019/

Biz gitmeden önce yine de teyitleştik ve Atlas’ın yaşı küçük olduğu için gelmesine gerek olmadığını bildirdiler. O yüzden Atlas’ı buraya getirmedik. Zaten sebebini yukarıda belirttim. 

Vize başvurusunu yaptıktan sonra ilk olarak başvurunuz alındığına dair bir e-posta veya SMS geliyor. Daha sonra konsolosluğa teslim edildiğini gönderen ikinci bir e-posta ve en son da süreç tamamlandığında pasaportunuzun VFS’ye ulaştığını ve teslim alabileceğinizi belirten bir e-posta geliyor. 

Çok merak edilen bir konu da vizenin kaç günde çıktığı sanırım. Biz görevliye sorduğumuzda maksimum 15 günde çıkıyor demişti. Biz başvurumuzu 21 Ekim Cuma günü öğleden sonra yapmıştık ve 24 Ekim Pazartesi günü pasaportlar konsolosluğa ulaşmıştı. Başvuru tarihimizden tam bir hafta sonra 28 Ekim Cuma günü ise teslim alabileceğimizi bildiren e-posta geldi. Eğer araya hafta sonu girmese muhtemelen daha kısa sürede gelmiş olacaktı.  Ama yoğunluğa, başvuru tipine göre değişebiliyor anladığım kadarıyla. O nedenle de net bir şey söylemek çok mümkün görünmüyor.

Pasaport Teslim alma:

Size elden mi teslim almak istersiniz, evinize mi gönderelim diye soruyorlar. Kurye hizmet ücreti sanırım 10 Eur idi. Ben zaten Taksim taraflarına geçmeyi de sevdiğim için oradan alacağımı bildirdim. 

VFS’nin merkezine gittiğinizde dışarıdaki güvenliğe pasaport teslim almak istediğinizi söylüyorsunuz ve kuyruğa girmeden, başvuru merkezinin dışındaki bankodan, ödeme makbuzunu(vezneden verdikleri kağıt) verip pasaportunuzu teslim alıyorsunuz.

Eğer başkaları için de teslim alacaksanız, nüfus cüzdan fotokopilerinin yanınızda olması gerekiyor deniyor ancak ben götürmüş olmama rağmen istemediler, makbuzun yeterli olduğunu söylediler. Belki de hepsi tek başvuruda olduğu içindir.

Tabii ki teslim alma süreci, başvuruya göre çok daha hızlı olup bitiyor.

Gelelim müthiş vize sürelerimize: Yalçın’a oldukça uzun çıkmış. Buraya bir nazar boncuğu bırakmak istedim:))

Atlas’a 6 ay ve bana sadece 3 ay vermişler. Tahminimce Atlas’ın vizesi, benim vizem kısa olduğu için kısa süreli çıktı. Bana 3 ay gelme sebebi ise %90-95 oranda pasaportumun süresinin 8 ay sonra bitecek olması olduğunu düşünüyorum. Pasaportların veriliş süreleri çok uzun olmasa, eskisi gibi hızlı verilseydi vizeden önce başvurmayı deneyecektim ancak mümkün değil yetişmezdi. Şimdi başka bir seyahat için tekrar başvuru yapmam gerekecek ama canım sağolsun ne diyeyim. En azından bu dönemde vizenin çıkması bile sevindirici. 

Umarım sorunsuz bir başvuru süreci yaşar ve uzun süreli vizenizi alır, bol bol gezersiniz:)

İyi seyahatler diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir