EKİPMANLAR

Sağlıklı Atıştırmalıklar: Kurutulmuş Meyveler ve Elma Kurutma

Sağlıklı Atıştırmalıklar: Kurutulmuş Meyveler ve Elma Kurutma

​Marketlerde paketlenmiş meyve kurularını görmüş veya denemiş olabilirsiniz. Kuru meyvenin en önemli avantajı rahat taşınabilir olması ve çerez gibi her yerde yenebilir olması. Kuru meyveleri daha küçük parçalara bölüp müsli ile karıştırabilir veya yoğurt ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Bizim tercih amacımız kamp, gezi ve seyahat sırasında ambalajlı hazır gıdalardan daha sağlıklı bir atıştırmalık olması. Ayrıca lezzet olarak da hoşumuza gidiyor çünkü kurutulmuş meyvenin tadı, doğal halinden daha yoğun ve belirgin oluyor. Vitamin değerine gelecek olursak tabii ki taze meyve ile kıyaslanamaz çünkü meyveyi keser kesmez suyundaki vitamin oksijenle reaksiyona girerek yok oluyor ancak kurutulması lif ve diğer besin değerleri konusunda olumsuz bir etki yapmaz.

ELMA KURUTMA

Meyve kurutmanın güneşe serip kurutmaktan düşük sıcaklıkta fırınlamaya kadar pek çok yöntemi var. Bizim tercih ettiğimiz yöntem bu iş için üretilmiş olan kurutma makinesi kullanmak. Aşağıdaki fotoğrafta görünen kullandığımız cihazın markası ve modeli Profilo KuruMax. Cihazın çalışma prensibi sabit sıcaklıkta hava üflemek ve tepsiler üzerinde duran meyvelerın nemini uzaklaştırmak.

 

Gelelim Elma kurutma işleminin nasıl yapıldığını aşama aşama anlatmaya;

1 –  Öncelikle elmaları bir güzel yıkayalım, manavda markette satılan elmaların üzerlerinde parlak ve taze görünmesi için balmumu ve benzeri kimyasallar püskürtülebiliyor bazı böcek ilacı kalıntıları olması da ihtimal dahilinde olduğu için ovarak güzelce yıkamakta fayda var. Bu makinede tek seferde  6-7 adet (1-1,5 kg) küçük boy elma kurutabilirsiniz.

2 – Ardından elmaları önce ikiye sonra dörde bölüp çekirdekli kısımlarını ayırıp hilal şeklinde parçalar oluşturuyoruz.

3 – Bu parçaları 3-5 mm kalınlığında ince dilimlere bölüyoruz, dilimlerin kalınlığı elma kuruların gevrek veya süngerimsi kıvamda olmasını etkileyecektir, ince dilimler kırılgan ve gevrek, kalın dilimler ise yumuşak ve esnek kıvamda olacaktır.

4 – Elmalarımızı ince ince dilimledikten sonra kurutucu makinemizin tepsilerine tek tek diziyoruz. Buradaki püf nokta elma dilimlerinin mümkün oldukça üst üste gelmemesini sağlamak, biz yer kazanmak adına elmaları uç uca diziyoruz ama dilerseniz elmaları birbirine değmeyecek şekilde de dizebilirsiniz.

​​

5 – Elmaları tepsilere dizdikten sonra makineyı ikinci seviyesine getiriyoruz (makinanın birinci seviyesi 40 C ikinci seviyesi 70 C derece civarı sıcaklıkta kurutma işlemini yapıyor) ve kurutma süresini 8-8,5 saat olarak ayarlıyoruz, İstanbul’da hava biraz nemli olduğu için kurutma süresini 8 saat ve üzeri olarak ayarlama ihtiyacı hissediyorum ama Ankara gibi daha az nemli şehirlerde 6-7 saatte kurutma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

​6 – Şimdiki aşamamız beklemek, makine belirtilen süre sonunda otomatik olarak duruyor bu sırada yapacağımız bir şey yok ama isterseniz ara ara elmaların ne aşamada olduğuna göz atabilirsiniz, sol alttaki 2 resim kurutma işlemine başladıktan yaklaşık bir saat sonra çekilmiştir şimdiden elmaların büzüşmeye başladığını görebilirsiniz.

7 – Son aşamamız belirlediğimiz süre sonunda elmalar istediğimiz kıvama gelmiş ise toplayıp hava geçirmeyen bir kap içerisine koymak.

​​

Kurutulmuş elmaları hava geçirmeyen kaplarda taşımanız uzun süre saklamanız açısından önemlidir, kuru elmalar havadaki nemi çekme eğilimindedir bu yüzden açık havada bir iki güne kalmadan yumuşamaya başlayabilirler. Biz kuru meyveleri kilitli poşetlerde saklamayı tercih ediyoruz, buzdolabı poşeti veya saklama kapları da bunun için gayet ideal.

Kuru meyveleri bozulmadan 1-2 ay boyunca rahatça saklayabilirsiniz. Elma dışında kivi ve çilekle de güzel sonuçlar aldığımı söyleyebiliriz. Ayrıca domates, sarımsak ve havuç kurutarak çorbalık baharatlar da hazırlayabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir