ALMANYA,  BİSİKLET TURLARI,  GEZİ,  ROMANTİK YOL,  ROMANTİK YOL - ALMANYA

Romantik Yol’da bisiklet turu | ÖZET

Romantik Yol Almanya’nın Würzburg ile Füssen kasabaları arasında bulunan toplam 16 adet kasabadan geçen ister yürüyerek ister bisikletle gerçekleştirebileceğiniz, hemen hemen her kasabada gezip görmek isteyebileceğiniz yerler barındıran orta zorlukta bir rotadır. Toplam uzunluğu 440 km civarındadır ve az eğimli bir rotadır, başlangıç ve bitiş arasındaki yükseklik farkı 600 metreden azdır. Romantik Yol resmi web sitesi pek çok ayrıntılı bilgiyi barındırmaktadır. Tur sırasında konaklamalarınızı kamp sitelerinde gerçekleştirebilirsiniz, rota üzerinde 11 adet kamp sitesi bulunmaktadır, web sitesinde bu sitelerin iletişim bilgileri bulunmaktadır.

Romantik Yol resmi web sitesi;

http://www.romanticroadgermany.com/general/biking.php

Rotanın genelinde bisiklet için ayrılmış yollar kullanılmaktadır, bazı noktalarda araç yollarını kullanmak durumunda kalıyorsunuz fakat bu yollar genelde köy yolları ve çok aktif yollar olmuyor. Bazen de ağaçların arasından patika benzeri yollardan geçmek durumunda kalıyorsunuz. Otobanları kesinlikle kullanmayın, hem yolunuzu kaybedip rotadan çıkmanıza sebep olabilir hem de tehlikeli ve yasak. Yol üzerinde tabelalar sizin rota üzerinde kalmanızı sağlayacaktır gideceğiniz kasabaların isimlerini bilmeniz önemli böylece tabelaları takip ederek varış noktasına ulaşabilirsiniz.

Bisiklet yolları oldukça güvenli ve geneli iyi durumda fakat yol boyunca taşlı veya yarı toprak yollardan geçmeniz gerekebiliyor. Ayrıca Füssen çıkışında bisiklet yolu sizi tünel otoyolun altından geçişe yönlendiriyor burası su dolu olabiliyor, bu noktada dikkatli olmanızda fayda var.

Biz kendi turumuzu Temmuz ayında gerçekleştirdiğimiz için iklimsel açıdan bizi zorlayacak yağış ve benzeri hava olaylarıyla karşılaşmadık, fakat öğle vakitleri çok sıcak olabiliyor, ayrıca bazı bölgelerde rüzgara maruz kalabilirsiniz, giysilerinizi tur öncesi hava durumlarını inceleyerek seçmenizde fayda var.

Yeme içme kısmıyla ilgili olarak da söyleyebiliriz ki, sabahları protein ve besin değeri yüksek olup bize enerji verecek karbonhidrat ağırlıklı beslenmeye özen gösterdik. Öğlen ve akşam yemeklerini de daha hafif yemeye dikkat ettik. Suyumuzu kesinlikle eksik etmemeye çalıştık bunun yanında izotonik içecekleri ve enerji verecek meyve sularımızı da yanımızdan eksik etmemeye özen gösterdik. Almanya’ya gidip bira içmemek çok olmazdı ama biz alkolü de minimum seviyede tüketmeye özen gösterdik. Bunun sebebi de tur sonrası aşırı su kaybından kaynaklı alkolün vücuda etkisinin farkedilir biçimde artması ayrıca kas yıkımının ardından vücudun toparlanma süresini olumsuz etkiliyor olması.

GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ ROTA

Başlamadan önce önemli not: Eğer kendi rotanızı bizim gerçekleştirdiğimiz rota üzerinden yapacaksanız, ara sıra bisiklet yolunu kaybettiğimizi ve bazen hem yasak hem de tehlikeli olan otobana çıkmak zorunda kaldığımızı belirtmek isteriz. Bu yüzden bire bir aynı rotayı takip etmek yerine bisiklet yollarını ve tabelalarını iyi takip edip veya mümkünse rotanızı bisiklet yollarını bularak önceden oluşturmanız daha faydalı olacaktır.

Strava’dan ekran görüntülerini de aşağıda paylaşıyor olacağız, resimlerin üzerine tıklayarak strava verilerine site üzerinden bakabilirsiniz.

  1. Gün; Füssen’den Bad Bayersoien’e kadar yolculuk ettik, 57,5 km görünen yol aslında daha kısaydı fakat Neuschwanstein Şato’sunu ziyaret etmek için yolu biraz uzattık. Oldukça dik bir yokuştan bisikletleri elimizle iterek şatonun bulunduğu tepeye yürüdük. Strava verilerindeki yükseklik farkı da bu tepeye çıkışımızdan kaynaklanıyor, siz siz olun bisikletlerinizi aşağıda güvenli bir yerde bırakın, şatoya çıkan yoldaki insan kalabalığı ve sürekli geçen faytonlar dolayısıyla bisiklet kullanmak imkansız. Füssen’den uzaklaşırken su dolu bir tünelin içine girdik ve ayakkabılarımız ıslandı. Ayrıca yolun yarısından sonra bir şekilde bisiklet rotasından çıktık ve yolumuzu kaybettik, üzerine hava da kararmaya başladı, bir şekilde telefonumuzdaki Here Maps harita uygulamasıyla otele varmayı başardık.

Su dolu olan alt geçite google maps üzerinden bakmak isterseniz, tıklayın.

Gördüğünüz gibi su dolu kısma girdikten sonra karşıya geçebilmek için biraz dönüp durmak zorunda kalmıştık 🙂

     2. Gün; Bad Bayersoien’den Landsberg Am Lech’e yolculuk ettik, ilk günkü aksiliklerin ardından bu yolculuk bizim asılan yüzümüzü biraz güldürdü. 56,9 km uzunluktaydı fakat çoğunlukla iniş yaptığımız bir yolculuk olduğu için çok fazla yorulmadık.

  1. Gün; Landsberg Am Lech’den Augsburg’a toplam 52,9 km, başlarda nehir kenarından ve ağaçların arasından çok hoş bir yoldan geçiyorsunuz, toprak yollardan oluşan bu kısım sizi korkutmasın nehri takip ettiğiniz sürece doğru yolda sayılırsınız sonrası tabelaları takip etmeye kalıyor.

  1. Gün; Augsburg’tan Donauwörth’e 62,2 km, neredeyse düz yol denebilecek kadar hafif inişli bir rotaydı, Tuna Nehri’ne vardıktan sonra rakım artmaya başlıyor.

  1. Gün; Donauwörth’ten Kirchheim Am Ries’e 56 km’lik bir yolculuktu, Nördlingen rota üzerinde mutlaka uğranması gereken bir yer, iniş çıkışlı bir rota, genel olarak tırmanış yaptık, ayrıca yollar çok rüzgarlıydı bu da bizi biraz yordu. Kirchheim Am Ries’e girmemizin sebebi önceden rezervasyon yaptığımız otelimizin orada bulunmasıydı aslında rotaya dahil değildir.

  1. Gün; Kirchheim Am Ries’den Feuchtwangen’e, 44,1 km’lik kısa bir yolculuktu iniş ve çıkışları biraz yorucuydu. Bizim Romantik Yol rotası üzerindeki son durağımızdı. Bu küçük kasabada bisiklet mağazası ve iç lastik satın alabileceğiniz otomat bulabilirsiniz.

Bonus; Feuchtwangen’den Ansbach Tren İstasyonun’a 29,9 km’lik düzgün yollara sahip çok hoş bir rota. Tren ile Münich’e doğru yola çıkarak yolculuğumuzu noktaladık.

TOPLAM NE KADAR HARCADIK?

Biz gün gün neye kaç para verdik tek tek not almıştık, o yüzden rahatlıkla paylaşabiliriz. Paylaştığımız rakamlar evden çıkıp eve geri dönene kadar yaptığımız tüm masrafları içeriyor aslında. Bu rada aşağıdaki harcamalar 2 kişilik.

Konaklama için toplamda 580 EUR harcamışız, buna tabi ki Münih’te kaldığımız oteller de dahil. Augsburg’ta airbnb ile bir evde kaldık ancak geri kalanında booking.com üzerinden ayarladığımız otelerde kaldık. Siz kamp yaparak veya hostellerde kalarak konaklamayı çok daha ucuza getirebilirsiniz.

Paketlemeye toplamda 50 EUR, bisiklet taşıma ve uçak+tren biletlerimiz dahil ulaşıma 600 EUR ve yeme-içmeye de 340 EUR harcamışız.

Bu tur bizim için en masraflı turumuz oldu ama her kuruşuna değdiğine inanıyoruz 🙂

Detaylı anlattığımız ve oteller hakkında da bilgi vereceğimiz yazımız çok yakında 🙂

Sevgiyle kalın!

Romantik Yol videomuzu izlemek isteyenler için, üstüne tıklamanız yeterli:

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir