FRANSA,  GEZİ,  LOİRE VADİSİ

Loire Vadisi Notları & FlixBus

Aslında bizim planımız yeni bir bisiklet turu iken, dizimin ağrıları ve ailemizin yeni üyesi Atlas’ın gelecek olacağını öğrenmemizle tamamen şekil değiştirmişti. Planlanan rota Paris’ e uçup oradan kiralayacağımız bisikletlerle Orléans’dan başlayıp, Saint-Nazaire’a kadar pedallamak ve tekrar trenle Paris’e geçerek İstanbul’a dönüş yapmaktı. Paris’te bisiklet kiralama işine ayıracağımız vakit de göz önünde bulundurulduğunda turun tamamını 11 gün olarak belirlemiştik.

Paris her ne kadar gezmesi çok keyifli bir şehir olsa da, ikimiz de Paris’i daha önceden gördüğümüzden 11 gün oldukça uzun bir süreydi ve vaktimizi keyifli hale getirebilmek adına en popüler turistik yerleri gezmekten ziyade başka nerelere gidebiliriz, boş zamanlarımızı nasıl değerlendirebiliriz onu araştırdık.

Zaten koştur koştur yapılan kısa tatiller yerine biz kafamız rahat bir şekilde, istediğimiz saatte evden çıkıp, canımızın istediği yere gidip istediğimiz zaman da eve döneceğimiz şekilde sanki tatile gelmiş gibi değil de, biraz da orada yaşıyormuş gibi zamanımızı geçirmeye başladık.

Ancak 5. gün bittiğinde daha farklı şeyler yapmak istedik ve içimizde kalan ve gerçekleştiremediğimiz turun ana güzergahı olan Loire Vadisi’ni ucundan kıyısından en azından dolaşamaz mıyız diye düşünmeye başladık. İşte bu fikir de dönüşümüze 4 gün kala bize Tours ve Orléans bileti aldırdı.

Biz de bisiklet turumuzu gerçekleştirememiş olsak da bol miktarda araştırma yaptığımız için sizlerle Loire Vadisi’yle ilgili notlarımızı paylaşmak istedik.

İster bisiklet, ister toplu taşımayla bizce vakit ayırmaya değer bir rota. Biz mutlaka tekrar gitmeyi kafamıza koyduk, hele ki Tours ve Orléans’daki turcuları gördükten sonra 🙂

Loire Vadisi nerede?

Loire Vadisi, alttaki haritada görebileceğiniz gibi Fransanın batısıyla ortası arasında uzanıyor diyebiliriz. Loire Vadisi’ne eşlik eden Loire Nehri 1045 km uzunluğuyla ülkenin en uzun nehri olmasıyla bilinmekte ve Cevennes dağlarından doğan nehir Saint- Nazaire’dan Biskey Körfezi’ne dökülüyor.

Vadi sadece bisiklet turu için değil, meşhur şatolarıyla da farklı bir gezi rotası çıkarmak isteyenler için ideal. Bu rota üzerindeki en büyük şehirlerden biri Orléans ve Tours. Bir sonraki yazımızda onlardan daha detaylı bahsedeceğiz ancak sadece Orléans ve Tours değil rota üzerindeki bir çok irili ufaklı şehir de görülmeye değer.

Üstelik bu bölge yalnız şatoları ve ortaçağdan kalma yerleşimleriyle değil şaraplarıyla da ilgi çekiyor.

Loire Vadisi ile ilgili detaylı bilgi arayanlar için şuraya bir link ekleyelim 🙂

Loire Vadisi’ne nasıl gidilir?

Loire Vadisi için en uygun rota, uçakla Paris’e geçip oradan tren/araç/otobüsle tura başlamak istediğiniz noktaya gitmek. Birazdan haritada göreceğiniz gibi, Orléans yerine Saint-Nazaire tarafından başlamak isterseniz belki Nantes’e de uçabilir ve oradan da başlayabilirsiniz ancak direkt uçuş en azından İstanbul üzerinden yok. İstanbul’dan yapılan uçuşlar da Paris CDG, Lyon veya Çek Cumhuriyeti aktarmalı olabiliyor.

Paris’e indikten sonra da tren veya otobüsle Loire Vadisi üzerindeki herhangi bir noktaya geçmeniz mümkün. Tren için buraya tıklayarak bilet fiyatları ve daha fazlası ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Loire Vadisi’nde daha özgürce gezmek isterseniz araç kiralayabilir veya kiralama şansınız yok ise turlarla gezmeniz de mümkün. Gözlemlediğimiz kadarıyla tren gibi toplu taşıma araçlarıyla bölgeler arası seyahat etseniz bile çevreyi detaylı olarak gezmek isterseniz ulaşım konusunda zorlanabilirsiniz.

Loire Vadisi’nde bisiklet turu ve konaklama

Bizim tercihimiz Paris’ten bisikletle Orléans’a geçmek ve oradan başlayarak Saint-Nazaire’da turu tamamlamak ve oradan trenle Paris’e geri dönmekti.

Turun ana rotası yaklaşık 400 km ancak tabi ki şatoları ve çevre noktaları gezdiğinizde yaptığınız yol tabi ki çok daha uzun olacaktır.

Hatırlarsanız Almanya Romantik Yol’daki turumuzu nasıl planladığımızı anlatmıştık. Bizim planımız yine geçen sefer olduğu gibi kendimizi çok zorlamadan günlük 50-60 km yol yapmaktı. Tabi ki mesafeler yalnızca matematiksel hesaplamalardan değil, konaklayacağımız lokasyonla da alakalı.

Loire Vadisi Eurovelo 6 rotası üzerinde olduğu için bir çok kamp alanı barındırıyor. Anlayacağınız kamplı bisiklet turu yapmak isteyenler için ideal. Biz kamp noktalarını araştırmıştık, buraya tıklayarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Aynı zamanda kamp yapmadan otellerde konaklamak isteyenler için de özellikle büyük şehirlerde otel bulmak konusunda zorlanmayacağınızı söyleyebilirim.

Bisiklet turu için burayı seçmemizn sebebi, Avrupa’da hele de Eurovelo rotalarında bisiklete binmek bizim için çok daha risksiz ve keyif verici olması. Hele de doğayla iç içe ve zaman zaman da tarihe tanıklık eden bir çok yeri görme fırsatımızın olduğu bir rota bizim için idealdi.

Üstelik çok sık bisiklete binemediğimiz için zorlu rotalar yerine daha kolay rotalar arayışındayken bu rotaya denk gelmiştik. Yukarıda bahsettiğim sebeplerden dolayı bisiklet turumuzu gerçekleştiremediğimizden, rota üzerindeki bir çok bisikletliye imrenerek baktık. Üstelik gözlemlediğimiz kadarıyla bu rota özellikle çocuklu aileler için de kolay bir rota olmasından dolayı daha ilgi çekici.

Bisikletli turcu sayısı ile yine Almanya’da gördüğümüzden çok daha fazlaydı. Özellikle şu aileye öyle özendik ki, videolarını çekmeden edemedik. İzinsiz çektiğimiz için umarız bizi affederler 🙂

Belki bu sefer turumuzu gerçekleştiremedik ama önümüzdeki yıllarda özellikle Atlas’la muhakkak burada bir tur gerçekleştirmek niyetindeyiz…

Trenden daha ucuza seyahat etmek mümkün mü?

Tren de bir alternatif ancak sadece ufak sırt çantalarıyla yapacağımız ve bisikletlerimiz olmadığı için, en ucuz nasıl gidebiliriz onu araştırdık. Bunun için en uygun çözüm ise Otobüs ile seyahat. Sanıyoruz ki bir kaç farklı firma/seçenek var, biz FlixBus‘leri bulduk ve tren fiyatlarının çok altına biletlerimizi aldık.

Gelelim Flix Bus nedir ne işe yarar 🙂

Özellikle EUR’nun git gide artmasıyla cebimizi yakan tren fiyatlarına alternatif, çok konforlu olmayan olmasa da çok daha uyguna seyahat etmemizi sağladı bu Flixbus.

Tam fiyatları hatırlayamıyoruz ancak Paris’ten Orléans’a tren fiyatları kişi başı 17 – 20 € civarındaydı, eğer bisikletlerimiz olsaydı muhtemelen yine trenle seyahat edecektik, ancak zaten Paris’te hali hazırda konakladığımız için sadece ufak birer sırt çantasıyla gidecektik, böylece otobüs fiyatlarına da göz gezdrmek istedik. Bİz bir kaç gün sonraya araştırdığımız için malesef FlixBus’un sözünü ettiği kişi başı 5 €’lara bilet bulamadık ancak kişi başı yaklaşık 9 €’ya bilet bulabildik. Böylece tek kişi trene vereceğimiz parayı iki kişi otobüse vermiş olduk.

Tours’dan Paris’e geçiş tren fiyatları da 20 – 60 € arasında değişebiliyor. Toplam 3 yolculuğun bilet fiyatlarını TL’ye çevirirseniz oldukça uyguna seyahat etmiş olduğumuzu farkedeceksiniz 🙂

Flixbus’ta 1 el bagajı 1 tane de bagaj hakkınız var. Bir çok yerde bu otobüsleri kullanabiliyorsunuz. Binip inerken saatler vs konusunda biraz endişelensek de hiç bir problem olmadan Tours – Orléans – Paris arasında otobüslerle seyahat edebildik.

Biletleri internetten almanız işinizi oldukça kolaylaştırabilir, garda bilet almak için çok fazla sıra olabiliyor üstelik de bilet bulma şansınız da daha azalıyor.

İnternetten biletleri aldıktan sonra size gönderilen dökümanda QR code mevcut. Aynı Bu kod otobüse binerken size kolaylık sağlayacak, o yüzden fırsatınız varsa sizlerin de çıktı almanızı ve otobüsün kalkış zamanında bir süre önce bu kağıt ile orada olmanızı öneririz. Çıktı alamıyorsanız ancak internetiniz de varsa Flixbus uygulaması da işinizi çözecektir. Uygulamadan yine kodunuzu göstererek otobüse binebiliyorsunuz.

Uygulama sayesinde bilet de alabiliyorsunuz ayrıca.

Bu arada biletlerde herhangi bir koltuk numarası yok o nedenle otobüste bulduğunuz yere oturuyorsunuz. Bazen cok rahat olmayan koltuklara denk gelebiliyorsunuz yine de yeni yerler görmenin tadı başka. İşte tam o anda çekilmiş fotoğrafımız da galerideki yerini alıyor:)

Daha fazla bilgi için buraya FlixBus websitesinin linkini ekliyoruz 🙂

Altta gördüğünüz fotoğraflar Bercy’deki otobüs garının önündeki parkta çekilmiştir 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir