İÇ ANADOLU

Kapadokya’da Balon Turu İzlenimleri

Balonla ilgili başka bir başlık açmamızın nedeni, merak edenler için daha detaylı bir rehber hazırlamak. Balon turu Kapadokya’da bize göre mutlaka deneyimlenmesi gereken aktivitelerden bir tanesi. Biz kışın gitmeyi tercih ettik ama baharda ve yazın da bir o kadar daha keyifli olacağından hiç şüphemiz yok.

ZİYARET ETMEDEN ÖNCE…

Eğer kısıtlı zamanınız var ise, bizce balon turu için rezervasyonunuzu önceden yapmanız daha uygun olur.

Araştırmaya başladığınızda, çok sayıda firmanın bu işi yaptığını göreceksiniz. Biz fiyatı uygun olan ve güvenilir bir firma bulmaya çalıştık. Araştırırken İstanbul Balloons firması ile iletişime geçtik. Firmadan memnun kaldık o nedenle websitesinin linkini aşağıya ekliyoruz:

http://www.istanbulballoons.com/

Dediğimiz gibi sabahları aynı anda onlarca balon yükseliyor. O yüzden bu kadar çok firma olduğuna şaşmamak lazım.

Önceden tur fiyatları çok daha fazla iken, şimdilerde turist miktarındaki düşüş nedeniyle fiyatlarda da düşüş yaşanmış. Şu an kişi başı 250-350 lira arasında fiyat öneren bir çok firma bulabilirsiniz. Biz kişi başı 250 lira ödedik.(2017)

Bu arada ödemeyi firmaya önceden yapmadık, uçuş günü sabah kahvaltı için bulunduğumuz mekanda yaptık.

Diğer yandan, eğer önceden otel rezervasyonu yaptıysanız, oteldeki kontaklarınız da size balon turu, Jeep Safari ve Türk gecesi gibi aktiviteler için firma önerisinde bulunup iletişim bilgilerini paylaşabiliyor.

Önemli not: Önerimiz rezervasyonu mutlaka ilk kaldığınız gecenin sabahına ayarlamaya çalışın. Sis, şiddetli rüzgar gibi nedenlerle balonlar uçmayabiliyor. Bu kararı ise Türk Hava Kurumu vermekte, firmalar da sürekli olarak takip etmekteler.

Biz ilk sabah için aradığımızda firma hava koşullarından dolayı iptal olabilir demişti ama biz o güne yazması konusunda diretmiştik. İyi ki de öyle yapmışız, o gün hava uçmaya elverişliydi ve ertesi gün yoğun sis nedeniyle planlanan tüm uçuşlar iptal olmuştu.

KAPADOKYA’YA VARIŞ YAPTIĞINIZDA…

Hele de balon turunu bir sonraki güne planlıyorsanız, benim gibi uçuşunu garanti almak isteyen insanlar için söylüyorum: Firmayı arayarak rezervasyonunuzu ve ertesi günkü hava durumunu teyit edin. Zaten firma da sizleri tekrar arayacak ve sizlerden kaldığınız otelin bilgisini isteyecekler, ardından sizleri otelden alacakları saati söyleyeceklerdir. O yüzden aramaktan çekinmeyin.

Hem böylelikle uçuşunuzu da kesinleştirmiş olursunuz.

UÇUŞ GÜNÜ…

Firmaların, tura katılacak herkesi otellerinden alıp tur bitiminde de bıraktığı servisleri var. Serviste gördüğünüz kişi sayısı o firmanın balon turu için topladığı toplam kişi sayısını dörtte biri sayılabilir:)

Sabah olur da dedikleri saatte dakikası dakikasına otelin önünde olmazsanız vakit kaybetmemek adına diğer müşterileri almak için öbür otellere yöneliyor ve sonra tekrar geliyorlar. Biz bunu tabi ki fotoğraf makinelerimizi toplamaya çalışırken bir dakika kadar geç kaldığımızda, kapının önünde servisi göremediğimizde öğrendik.

Firma gelmesine yakın otelinizi arayıp, onlardan bize haber vermelerini istiyorlar. Otel ise bizi arayarak uyandığımızdan ve hazır olduğumuzdan emin oluyor ve servisin saatini hatırlatıyor.

Bu arada tur firması eğer ki tekrar gelecekse ne zaman geleceğini yine otele bildiriyor, o nedenle servisi dışarıda görmediğinizde, firmayı aramak yerine resepsiyoniste sormak daha iyi olabilir.

Öncelikle servislerle kahvaltının verildiği ve herkesin bir araya geldiği bir yere götürülüyorsunuz. Hava karanlık ve kış olması dolayısıyla oldukça soğuk. Yazın bile ayaz olur diye düşünüyoruz o nedenle yanınızda mutlaka bir hırka bulundurun.

Burada mükellef bir kahvaltı beklemeyin, domates, salatalık, poğaça ve bir kaç hazır kek çayla birlikte sizi bekliyor olacak. Ancak henüz günün çok başında olduğunuzdan biraz yemenizi öneririz.

Ödemeyi kahvaltıdan önce yapıyorsunuz ve kahvaltı sonrasında sizlere kaç numaralı servise binmeniz gerektiğini söylüyorlar. Servislerdeki kişi dağılım balona binilecek kişiler ile aynı.

Bu arada burada ciddi bir zaman geçiyor, biz sürekli aman bir şey kaçırmayalım, aman ne zaman gideceğiz diye bakınıp duruyorduk. Geniş geniş kahvaltınızı edin, tedirgin olmayın:)

TURUN BAŞLAYACAĞI NOKTAYA GELDİĞİNİZDE…

En heyecan verici kısım burada başlıyor, çoğu firma balon hazırlıklarına başlamış oluyor. Sandığımızdan daha zahmetli hazırlık süreci ve gerçekten uzun zaman alıyor. Balon uçuşa hazır olduğunda sizleri teker teker balonun sepetine bindirmeye başlıyorlar.

Ben sepete binmek için bir kapısı vardır diye düşünüyordum ama öyle değilmiş. Sepetin üstünden içine atlamanız gerekiyor ve size ayrılan yer de çok da geniş değil. Standart sepetler toplam 24 kişiye kadar alıyor. Kendi grubunuzla gittiyseniz şanslısınız demektir, çünkü daha rahat hareket ediyor ve fotoğraflar için müsaade isteyebiliyorsunuz, aksi takdirde hareket alanız kısıtlı ve çekeceğiniz fotoğraflar tek yönlü olabilir.

Kalkışta sarsıntı olacak mı diye düşünüyorduk ama neredeyse anlamadık bile diyebiliriz. Balonun yapısı ve nasıl çalıştığıyla ilgili bilgi vermeyeceğiz ancak arada bir gazı açarak balonun yükselmesini sağladıklarını söyleyebiliriz. Tüm pilotlar birbirleriyle iletişim halinde ve hareket etmeden evvel bilgi veriyorlar. Doğal olarak balonların birbirine çarpması öyle kolay değil. Güvenli bir uçuş oluyor anlayacağınız.

Havadayken aşağıya baktığınızda manzara mükemmel, özellikle Paşabağı’na yaklaştığında yada tepelerin ve vadilerin üzerinden geçerken. Bu arada gün doğumu ise inanılmaz güzel olabiliyor. Yalnız balon sürekli ama yavaşça kendi etrafında dönüyor ki sizler de 360 derece manzarayı izleyebilesiniz. Bu noktada tek sinir olduğum gün doğumu gibi sadece bir kaç dakika süren güzel manzaralarda eğer ters tarafta kalırsanız fotoğrafı düzgün çekmek biraz zorlaşabiliyor ama manzarayı gönlünüzce izleyebilirsiniz.

İNİŞ VE SONRASI…

İniş de neredeyse kalkış kadar yumuşak olabiliyor ve biz Paşabağı ile Zelve arasında bir noktada indik. Yalnız pilottan duyduğumuza göre bazı inişler biraz (!?) sert olabiliyormuş.

Balon yere indiğinde, herkes teker teker içinden çıkıyor ve uçtuğunuz için size sertifika verdikleri ve alkolsüz şampanya içtiğiniz bir seremoni oluyor. Bize kalırsa biraz gereksiz ama yine de standart olarak yapılıyor. Hatta bunun için ufak bir masa kuruluyor ve pilot tarafından kısaca açıklama da yapılıyor.

Hem havada hem de burada hatıra fotoğrafı çekiliyorsunuz.

Her şey sona erdiğinde sıra servislere binip otele dönmeye geliyor. Serviste hem çekilen fotoğrafları hem de GoPro ile uçuş sırasında çekmiş oldukları videoları ücret karşılığında satıyorlar.

Biz güzel olur düşüncesiyle video’yu satın aldık ancak manzara yerine sadece balonu görüntülediğini fark ettik ve bizim beklentimizi karşılamadı.

Şanslıysanız, otelin kahvaltı saatinden önce varmışsınız demektir ve geriye bol bol balon uçuşu hakkında konuşmak kalmıştır.

Balon turuyla ilgili olarak hazırladığımız videomuz da burada, keyfini çıkarın!

Son olarak daha fazla fotoğraf için ekranı aşağı doğru kaydırmaya devam etmeniz yeterli 🙂

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir