EKİPMANLAR

İlk Yardım ve Sağlık Kiti

Güvenli seyahat etmeyi önemsiyorsanız yolculuk sırasında taşıyacağımız en önemli set bu olacaktır. Yolculuk sırasında bazen talihsiz kazalar yaşayabiliriz, kamp yaparken elimize diken batması, bisiklet sürerken düşüp yaralanmamız veya farketmeden elimizi kesmemiz başımıza gelebilecek gayet sıradan yaralanmalardır. Başınıza gelebilecek bu talihsiz olayların yolculuk sırasında keyfinizi kaçırmasına izin vermeyin ve kendinize bir ilk yardım seti oluşturun. Piyasa hazır olarak alabileceğiniz setler bulunduğu gibi gayet kolay bir şekilde kendiniz de yapabilirsiniz. Bir ilk yardım kitinde bulunması gerekenler başınıza gelebilecek kazalara göre belirlenebilir.

Öncelikle setinizi koruyacak ve düzenli tutacak bir çeşit çanta veya kutuya ihtiyacınız olacaktır, ayrıca olası ıslanmalara karşı su geçirmeyen ambalajların tercih edilmesi faydalı olacaktır.

 

Kesik ve kanamalı yaralanmalara karşı yarayı temizlemek için steril pedler ve yarabantları,

 

Daha büyük kesik ve kanamalı yaralanmalar için steril bez, bandaj ve flaster,

 

Diken, cam vb gibi cildinize batan çıkartmak için küçük bir cımbız,

 

Böcek ısırıklarına karşı krem veya losyon,

 

Yanıklara karşı krem veya losyon,

 

Burkulma ve şişmelere karşı soğutucu jel veya soğutucu sprey,

 

Güneş yanıklarına karşı losyon veya krem,

 

Bandaj ve flasterleri kesmek için makas, ayrıca büyük yaralanmalar sırasında yaralı yüzeye ulaşmak için giysileri kesmeye de yarayabilir,

 

Yaranın enfeksiyon kapmasını önlemek için steril eldiven,

 

Kırılma ve burkulmalarda sabitleme amaçlı bandaj ve birkaç adet çengelli iğneyi setinize ekleyebilirsiniz.

 

Tabi ki kendi hazırlayacağınız ilk yardım seti yukarıda tavsiye olarak belirtiğimiz malzemelerle sınırlı olmayabilir, ihtiyacınız doğrultusunda gereksinim duyabileceğinizi düşündüğünüz her şeyi setinize ekleyebilirsiniz.

 

İlk yardım iyileştirici veya tedavi edici işlemleri kapsamaz, setimize bazı ilaçları da ekleyeceğimiz için ilk yardım seti yerine sağlık seti olarak adlandırmamız terminolojik açıdan daha doğru olacaktır. Sağlık setinizde öncelikle düzenli olarak kullandığınız ilaçlar bulunmalıdır, her ihtimale karşı yolculuk sırasında kullanmayı düşündüğünüz adetin %10-20 kadar fazlasını taşımakta fayda vardır. Bunun yanında özellikle doğa gezilerinde anti alerjik ilaçlar bulundurmanızı tavsiye ederiz, en basit arı sokması bile alerjik bünyeler için ciddi sorunlara yol açabilir. Soğuk algınlığına, ishale karşı ilaçlar, ağrı kesiciler ve multi vitaminler talihsiz bir gezide keyfinizi geri kazanmanıza yardımcı olmaya yardımcı olacaktır.

 

Temel ilk yardım bilgilerinin yer aldığı notlar (veya küçük bir kitapçık) ve ilaçların kullanım talimatlarını uzman dahi olsanız (başkalarının bu kiti sizin tedaviniz amaçlı kullanabileceğini düşünerek) hatalı ilaç kullanımı veya yanlış ilk yardım uygulamaları sebebiyle vakaların daha kötüye gitmesini engellemek adına setiniz ile birlikte taşımanızı tavsiye ederiz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir