DENEYİMLER VE SEYAHATLAR,  FRANSA,  GEZİ

Çocukla şehirler arası otobüs yolculuğu

Atlas’la ilk şehirler arası otobüs yolcuğunu Lyon’dan Annecy’ye geçerken yaptık. Kurdaki artış nedeniyle bir süredir tren yerine otobüs kullanmayı tercih ediyoruz. Bu seyahatimiz için de Lyon’dan Annecy’ye geçiş için bilet fiyatlarını araştırınca, ufak bir şok yaşadık. Tren dediğiniz zaman, insanın aklına dilediğiniz gibi yerinizi değiştirebileceğiniz, dolaşabileceğiniz, tuvalete gidip geleceğiniz düşüncesi geliyor. Bu da çocuğun huysuzlanma ihtimaline karşı sizi daha rahat hissettiriyor.

Ancak maliyetler rahatlığa üstün gelince, yaklaşık 2 saat sürece Lyon – Annecy yolculuğu ve hatta 1 saat sürecek dönüş yolu için de Annecy – Cenevre arası otobüs biletlerimizi seyahatimizden çok önce satın aldık.

Bu arada hangi firmadan satın aldık, neden tercih ettik bu bilgiler için şu yazımıza göz atmanızda fayda var.

Yurtdışında Trene Alternatif: FlixBus mı OuiBus mü?

İlk seyahatimiz Lyon’dan olduğu için daha çok onun üzerinde durmak istiyorum. Otobüsümüz Lyon’dan 13:20 gibi kalkacaktı ki bu saat o dönemde (13 aylıktı) Atlas’ın 2. uykusunu uyuduğu saatti. Böylelikle planımız o saate kadar Atlas’ın uyumamasını sağlayıp, otobüse bindiğimizde mayışıp uyumasını sağlamaktı.

Garda otobüslerin kalktığı yeri bulmakta biraz zorlansak da, sonunda bulduk ve beklemeye koyulduk. Otobüs garları çocukların serbestçe dolaşması için pek uygun sayılmaz (genelde tren garlarının yanında/içinde karışık bir alandalar),haliyle hem Atlas’ı zapt etmek hem de otobüsü bulmaya çalışmak bizi biraz yordu doğrusu.

Otobüse bindikten sonrasına gelecek olursak, dedim ya planımız Atlas’ın hemen uyumasıydı, işte tam olarak öyle olmadı 🙂 Otobüste gitmek, her şeyi görmeye çalışmak çok cazip geldi kendisine. Doğal olarak yolculuğun büyük bir kısmını kucağımızda etrafa bakınarak ve bir şeyler yiyerek geçirdi ve neyse ki hiç ağlamadı. Yolculuğun son yarım saati hatta belki daha kısa süresinde uyuyabildi. Ama bizim beklediğimiz sıkıntıları yaşamadık. Tabii ki o kadar geç uyuyunca Annecy’de inince uyumaya devam etti, ki iyi ki öyle olmuş, kaldığımız evle ilgili bir sıkıntı çıkmıştı, uyuması işimizi kolaylaştırdı.

Ama bundan farklı olarak Annecy’den 45 dk’da planladığımız yolculuğu 2 saate yakın süren başka bir yolculukla değiştirmemiz gerektince, yola çıkacağımız saat de tümüyle değişti. Tabii bu durum bize pozitif yansıdı çünkü yola çıktığımız saatte Atlas’ın çok uykusu vardı ve yolculuğun ilk 15 – 20. dakikasında uyuyup sonuna doğru uyandı.

Özetle, şanslıydık bizim için hiç sorun olmadı ama yaptığımız en uzun otobüs yolculuğu 2.5 saati geçmedi. Daha uzun süren bir yolculukta ne olurdu bilemiyoruz. Bu arada bizim şansımıza otobüsler hiç kalabalık değildi, yayıla yayıla oturduk. Böylece Atlas uyuduğunda da geniş geniş uyudu 🙂

Yaşadıklarımızdan yola çıkarak tavsiyelerimi de paylaşmak istiyorum sizinle. Umuyorum ki işinize yarar.

  1. Yapacağınız yolculuk’ta bebek/çocuk için ekstra bir ekipmana ihtiyaç duyuluyor mu? Mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Bazı otobüs firmaları çocuk koltuğunu zorunlu tutabiliyor ki yurt dışında büyük bir sorun haline gelebilir. (Avrupa’da seyahat planlıyorsanız, yazının başında paylaştığım linke muhakkak bakın 🙂
  2. Otobüslerin tuvaletlerinde alt değiştirme ünitesi olmuyor genelde, alt değişim işini koltukta yapmak biraz zor olabiliyor. Her ihtimale karşı seyahatinizin hemen öncesinde, mutlaka bez değişimi yapın. Bazılarında tuvalet olmayabilir. (Lyon’dan Annecy’e giden otobüste tuvalet vardı mesela ama inanın Annecy – Cenevre arası seyahat ettiğimiz otobüsün tuvaleti var mıydı hatırlayamadık)
  3. Her ne kadar etrafta ilgilenebilecekleri bir çok şey olsa da, hareketleri kısıtlamak zorunda olduğumuz bir yolculuk otobüs yolculuğu. Uyuması hayat kurtarıyor ama gündüz uyumuyor yada uyanık olduğu saatlere denk geldiyse yolculuk, siz ilgisini çekecek bir kaç oyuncağı muhakkak yanınızda bulundurun.
  4. Benim oldukça dikkat ettiğim bir konu ise, Atlas için yanımda mutlaka atıştırmalık bir şeyler taşımak. Hele de bu tarz yolculuklarda. Hem çoğunlukla yerken oturmalarını, hem de belli sürelerde de olsa meşgul edebilmenizi sağlıyor.
  5. Bir de gittiğiniz dönemin hava durumundan bağımsız, yanınızda mutlaka yedek kıyafet bulundurun, özellikle klima açıldığında içerisi serin olabiliyor.
  6. Yolculuk öncesi bebeklerin yedikleri yiyeceklere de dikkat edilmesi gerekli bence. Otobüs,tren gibi olmayıp trafiğe girdiği için, çok karışık yediği takdirde kusup, sizi strese sokabilir, kendi yorgun düşebilir o nedenle tuzlu şeyler yedirmek çok daha iyi olabilir. (Otobüste değil ama araba yolculuklarında Atlas’ın bizi perişan etmişliği var da 🙂

Sevgiler,

 

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir