DENEYİMLER VE SEYAHATLAR,  PASAPORT - VİZE

Bebekler için Umumi (Bordo) Pasaport Nasıl Çıkartılır – 2019

Herkese Merhabalar;

 

Bebeklere pasaport çıkartma işi dünyanın en karmaşık işi değilse bile, insan sürekli bir tereddüt yaşıyor eksik bir şey kalmasın, yanlış bir şey yapmayayım diye. İnternette yüzlerce bilgi var evet, ama okurken aslında oldukça basit olan bu iş oldukça zor görünmeye başlıyor. Hikaye okumaktansa ne yapmanız gerektiğini satır satır yazarak, olabildiğince sade bir bilgilendirme yapmak istedik. Umarım faydalı olur.

 

Yapılması ve yanınızda olması gerekenler:

 

1 – Nüfus Cüzdanının Aslı – Hem kendini hem bebeğin kimliklerini yanınızda götürmeyi unutmayın.

 

2 – Biyometrik Fotoğraf çektirmek – dilerseniz evde beyaz bir zeminde çekerek, fotoğrafçıdan biyometrik formata dönüştürmesini de isteyebilirsiniz. 1 adet fotoğraf yeterli. Biz fotoğrafçıda çektirdik, 1 yaşında küçük çocukları ters ışıkla çekiyorlar, bizim fotoğraflarımız kadar düzgün çıkmıyor ancak ters ışıkla çekilmiş fotoğrafı da kabul ediyorlar.

 

3 – Defter ve Harç Bedelini ödemek – Vergi Daireleri, Anlaşmalı bankalar veya Vergi Dairesi Başkanlığının websitesinden yapılabiliyor. Biz ne olur ne olmaz diye çıktı aldık ancak onlar sistemden gördükleri için çıktıyı istemediler. Yine de her koşulda internetten de ödeseniz bankadan veya vergi dairesinden de yatırsanız ödendi makbuzunuzu yanınızda taşıyın.

 

İnternetten ödemek isteyenler için link:

 

https://ivd.gib.gov.tr

Sol alt köşedeki “harç ve değerli kağıt bedeli ödeme” butonuna tıklayarak ödemeyi yapabilirsiniz.

 

Ancak biz buradan ödeme yaparken yanlışlıkla sadece harç bedelini ödemişiz. Başvuru esnasında harcı ödemişsiniz ama defteri ödememişsiniz diye geri gönderdiler. Vergi dairesinden ödeme yapıp tekrar gitmek durumunda kaldık.

 

Belirtmek isterim ki, normalde tekrar randevu almanızı da isteyebiliyorlar, biz biraz şanslıydık.

Önemli not-1: Ödemeyi yaparken başvuru yaptığınız kişi yani bebeğiniz adına ödeme yapmanız gerekiyor.

 

Önemli not-2: Yukarıda bahsettiğim gibi pasaport ve harç bedelini ödediğinizden emin olun. İkisinin ödemesi ayrı ayrı yapılıyor, üstte göreceğiniz ekranda 2 farklı butona tıklayıp ikisini de ödemelisiniz.

4 – Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün sitesinden randevu almanız gerekiyor. Linki aşağıda:

 

https://randevu.nvi.gov.tr

Altta adım adım başvuru kısmını paylaşacağım.

 

Randevu almak için öncelikle Pasaport kısmına tıklamanız gerekiyor:

Daha sonra hangi pasaport türü için başvuru yapmak istediğinizi seçip kendinize ait bilgileri giriyorsunuz. Başvuruyu yaparken dikkat etmeniz gereken bir nokta, sisteme girerken kendi bilgilerinizi yazacak ancak başvuru kısmında başvuru yapacağınız kişileri seçmeniz gerekiyor.Çünkü sistem 18 yaş altındaki vatandaşların kendi kendine belge çıkarmasına izin vermiyor.

İlk olarak vize başvuru yapmak istediğiniz il ve ilçeyi seçmenizi istiyor. Buradaki tarihler sizi yanıltmasın, bunlar en erken başvuru yapabileceğiniz tarihler, tarih ve saati bir kaç adım sonra seçiyorsunuz.

Ardından başvuruyu yapmak istediğiniz kişileri listeden seçiyorsunuz. Sadece kendiniz, eşiniz ve çocuğunuz için işlem yapabildiğinizi belirtmek isterim.

Buradan sonraki adımda ise başvuru yapmak istediğiniz kişiyi ve başvuru yapmak istediğiniz tarih/saati seçiyorsunuz.

Son olarak da telefonunuza yaptığınız başvuruyu doğrulamak için bir kod gönderiyorlar, onun da girişini yaptığınızda pasaport başvurusu tamamlanmış oluyor.

Kafa karıştıran sorular:

 

1 – Başvuru sırasında çocuğun da yanınızda olması gerekli mi?

Evet, çocuğu da muhakkak yanınızda götürmeniz gerekiyor.

 

2 – Başvuru sırasında hem anne hem baba olmalı mı? Gelemeyecek olan varsa ne yapmalıyız?

Başvuru sırasında hem anne hem baba bulunmalı. Eğer bulunamayacaksa önceden notere giderek muvafakatname almanız ve bu belge ile başvuru yapmanız gerekecek.

Anne ve baba birlikte başvurduğunuzda muvafakatname istemiyorlar.

 

3 – Çocuğun parmak izi alınıyor mu?

Hayır alınmıyor, sadece fotoğrafını kullanıyorlar.

 

Sevdiklerinizle bol gezmeli bir yıl sizinle olsun…

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir