DENEYİMLER VE SEYAHATLAR,  PASAPORT - VİZE

Atlas’a Fransa – Schengen Vizesi’ni nasıl aldık? (2019)

Pasaportu beklediğimizden çok kolay hallettikten sonra, seyahatimize yaklaşık bir ay kala gideceğimiz Fransa tatili için Atlas’a da vize çıkartmak için evrakları incelemeye başladık.

 

BAŞVURU ve RANDEVU ALMA:

 

Fransa için başvuruyu diğer bir çok ülkede olduğu gibi aracı kuruluşla yapabiliyorsunuz. Fransa için VFS Global ile başvuru yapmanız gerekiyor.

https://www.vfsglobal.com/en/individuals/index.html

 

VFS ’nin başvurusu sayfası da sizleri şu linke yönlendiriyor ve ilk yapmanız gereken, kayıt olup, online olarak vize başvuru formunu doldurmak.

https://france-visas.gouv.fr/

 

Açıkça söylemem gerekirse ben ilk kez kendim dışında biri için hatta bir bebek için başvuru yaptığım için formu doldururken bir kaç kez bocaladım.

 

Nerelerde şaşırdım;

 

1- Meslek kısmına kendi formumu dolduruyormuşçasına, alışkanlıkla kendi mesleğimi yazmıştım :)) Sonradan “no profession” olarak düzelttim.

 

2 – Seyahat masrafları kimin tarafından karşılanacak kısmında da, biz karşılıyoruz diye düşündüğümüzden önce “kendim tarafından” kısmını işaretlesem de, sonradan fark ettik ki, “by a sponsor” işaretlenmeli ve orada anne yada babanın adı yazılmalı. Özellikle orada yazılan kişinin evraklarının tam olması önemli.

 

Bir de sponsor olan kişinin, başvurulan kişinin tüm masraflarını kendisi karşılayacağına dair bir yazı yazması ve imzalaması gerekiyor. Örnek yazı internette bir çok yerde mevcut. Rahatlıkla bulabilirsiniz.

 

Formu doldurup onayladıktan sonra vize için randevu almanız için sizi yönlendirse de o link çalışmıyor. Ben VFS’yi aradığımda ise sizi ararlar diyip kapattılar telefonu ancak arayan olmadı. Sonra tekrar aradığımda ise internetten alma kısmında bir arıza olduğunu söylediler ve direkt randevu verdiler.

 

Randevuya gitmeden önce hazırlanacak evraklar listesini ise başvuru yaptığınız sayfada size veriyorlar ancak yine de oradakiler aslında tam istenen liste değil.

 

O nedenle biz istenen tüm evrakları aşağıya yazıyoruz:

* Tarihli ve İmzalı başvuru formu (hem anne hem babanın imzalaması gerekiyor)

* Başvuruya hem anne hem babanın gitmesi gerekiyor aksi halde noterden alınmış muvafakatname gerekmekte (12 yaşından küçük çocukları vize başvuruna götürmek zorunda değilsiniz) Biz anne-baba birlikte gittiğimiz için gerek kalmadı.

* Doğum Belgesi veya aile cüzdanı. (Biz doğum belgesinin fotokopisini verdik, sorun olmadı)

* Pasaport

* Sponsor yazısı

* Schengen vizesi için istenilen ölçülerde fotoğraf

* Gidiş – dönüş bilet rezervasyonu

* Konaklamaya ait otel rezervasyonları

* Seyahat sağlık sigortası (Yalçın’ın işinden dolayı İşbankası’ndan alabildik)

* Anne ve baba çalışıyor ise (kendiniz vizeye başvuruyormuşçasına bütün evrakları toplamanız gerekli. (Son 3 aya ait bordro, hesap dökümü, şirket belgeleri, izin dilekçesi (gerçi bizim izin dilekçesinde tarihler yanlış girilmişti ve başvuru sırasında almadılar), işe giriş bildirgesi, 4A hizmet dökümü)

 

NOT: Sponsor olarak Yalçın’ı yazmış olsak da, benim de bordrolarımı belgelerin arasına eklediler başvuru sırasında. Bizce 2 tarafınkileri de hazır etmekte fayda var.

 

Sistemde yazan gerekli evraklar bunlar. Gel gelelim gittiğimizde,

* Anne ve babanın vizelerinin fotokopisini (ki biz çektirmiştik önceden),

* Atlas’ın pasaportunun fotokopisini

* Bir de nüfus cüzdanlarının fotokopilerini istediler.

 

Ayrıca gittiğinizde nakit ve Euro olarak sizden istenen tutarı da oradaki vezneye ödemeniz gerekiyor. Bu aşama başvurudan sonra gerçekleşiyor.

 

(Aslında 12 yaş altına vize ücreti yok, ancak VFS danışmanlık ücreti gibi bir ücret alıyor: 26 EUR)

RANDEVU SIRASINDA:

 

Başvuru gayet hızlı oldu, aslında 10:00’daydı randevumuz ve biraz erken gitmiştik, bir kaç fotokopi işi ve EUR çekmemiz gerektiği için çok az vakit kaybetmiş olsak da 15-20 dk içinde aslında başvurumuzu yapabildik.

 

İçeri girerken sizden hangi ülke olduğuna dair soru soruyolar, bir kaç eksik evrak olma ihtimaline karşı soru soruyorlar ve o arada fotokopi çektirmenizi istiyorlar ve size bir numara veriyorlar.

 

Hızlıca sıra geliyor ve evrakları halledince sizden ödemeyi yapmanızı istiyorlar ve ödemeyi de size verilmış sıra numarasına göre yapıyorsunuz. Sonrasında makbuzu atmayın, lazım olacak 🙂

 

Sizlere başvuru esnasında kargo ile mi yoksa kendimiz mi gelip teslim alacağınızı soruyorlar. Başvuru merkezi evimize yakın olduğu için ben teslim alabileceğimizi söyledim, geri kalan kısmı alttaki başlık altında bulabilirsiniz.

 

PASAPORTU TESLİM ALMA:

 

Biz Başvuruyu çarşamba günü yaptık ve ertesi gün sabah belgelerin konsolosluğa iletildiğine dair mesaj geldi. Bir gün sonrasında yani Cuma günü öğleden sonra ise gelip teslim alabilirsiniz diye mesaj aldım.

 

Yani anlayacağınız üzere normalde 5 iş günü sürebiliyor deniyorsa da çok daha hızlı da tamamlanabiliyor.

 

Teslim almaya gittiğinizde size yine bir numara veriyorlar, sıranız geldiğinde sizden bebeğe ve size ait nüfus cüzdanının ön yüzünün fotokopisini ve ödeme yaptığınıza dair belge olan dekontu istiyorlar. (Ben dekontu yanımda götürmemiştim, sorun olmadı ancak bence ne olur ne olmaz yanınızda götürün)

 

Fotokopinin üzerine teslim aldığınıza dair bir yazı imzalatıp pasaportu size veriyorlar.

 

Özetle,

 

Süreç gerçekten kısa ama tam evraklarla gidin ki orada yok fotokopi vs diye uğraşmayın bence. Ayrıca sanıyorum ki Yalçın’ın vizesinin tatilin sonunda bitecek olmasından dolayı olsa gerek, yalnızca 1 aylık vize verdiler.

 

Başka bir arkadaşımızın vizesi 3 yıllıkmış ve başvuru esnasında yalnız onun vize fotokopisini vermişler ve kızı da kendi gibi 3 yıllık vize alabilmiş. Bildiğiniz gibi başvurulan ülkeler vs..de vize süreleri ile ilgili etkili olduğundan, bu konuda çok yorum yapamayacağız 🙂

 

Eğer vize başvurusu ile ilgili daha fazla detay isterseniz, bize mesaj atmanız yeterli. Elimizden geldiğince yardımcı olmak isteriz 🙂

 

İyi tatiller!

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir